Нацрада оголосила конкурс на мовлення на цифрових частотах у Києві
30-12-2009
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення на засіданні 30 грудня ухвалила рішення про оголошення конкурсу на отримання ліцензії на мовлення з використанням трьох цифрових телеканалів у Києві.
Йдеться про три мультиплекси, провайдерами яких є учасники так званого «цифрового експерименту»: 41 ТВК (провайдер ДП «Ера-продакшн», потужність передавача 1,3 кВт, стандарт HD), 43 ТВК (провайдер ТОВ «ТРК "Експрес-Інформ"», потужність передавача 0,5 кВт, стандарт DVB-T) і 64 ТВК (провайдер ТОВ «Гамма-Консалтинг», потужність передавача 0,2 кВт, стандарт DVB-T).
Учасником експерименту на 51 ТВК був провайдер ТОВ «Українська цифрова телемережа» (потужність передавача 0,5 кВт), однак конкурс на місця в цьому мультиплексі Нацрада не оголосила, оскільки УЦТМ є також провайдером загальнонаціонального мультиплексу МХ-4 і розбудовує мережу для 10 каналів.
Як пояснив член Нацради Ігор Курус, сьогодні провайдери на цих телеканалах мають ліцензії, а мовники працюють «в напівлегальному стані». «Раніше ми дозволили провайдерам заключати тимчасові угоди з мовниками на поширення сигналу. Експеримент закінчився, і ми повинні підвести все під дію законодавства. Закон вимагає, щоб мовлення здійснювалося тільки на підставі ліцензії», - уточнив він.
На засіданні пан Курус запропонував, щоб конкурс оголошували не на 9-10 місць у мультиплексі, а на 8, щоб залишалася ширина смуг для якісного сигналу. (Мои комм.: наконец-то Курус подумал не о количестве, а о качестве. А то, что сейчас идет на 51ТВК смотреть не возможно с тем битрейтом). Відтак, за його прогнозом, у Києві може з'явитися 17-18 ефірних цифрових каналів.
Ліцензії мовникам видаватимуться на 7 років. Ліцензійний збір і конкурсна гарантія розраховуватимуться за нині чинною методикою, хоча член Нацради Віктор Понеділко пропонував врахувати, що з 1 січня набуває чинності закон про внесення змін до закону «Про телебачення і радіомовлення», який суттєво зменшує збір. Конкурсна гарантія становить, за словами Ігоря Куруса, орієнтовно 50 тисяч гривень.
Нагадаємо, наприкінці 2005 року Нацрада оголосила конкурс на експериментальне цифрове мовлення на 41-му, 43, 51 та 64 телеканалах у м. Києві. У березні 2006 року були визначені переможці, які отримали право транслювати по чотири цифрові телепрограми:
ДП «Ера-продакшн» на 41 ТВК: «Ера»/Перший національний, К1, «Київ» та К2;
ТОВ «ТРК "Експрес-Інформ"» на 43 ТВК: 5 канал, «7», «MTV-Україна» та «Мегаспорт»;
ТОВ «УЦТМ» на 51 ТВК: КДТРК, ТОНІС, «1+1» та «Гравіс»;
ТОВ «Гамма-Консалтинг» на 64 ТВК: «Гамма», ICTV, Новий та М1.
Ліцензії провайдерам видали терміном до 20 квітня 2016 року, кількість та перелік програм, які вони ретранслюють, можуть змінюватися згідно з рішенням Національної ради.
(Мои комм.: Только в нашей стране такое может быть - выдать лицензию до 2016 года, а потом повторно объявить конкурс на эти же частоты. Единственный плюс в этом - это то, что количество цифровых каналов увеличится. Хотя качество станет хуже )
Після рішення Нацради у квітні 2008 року, що перехід на «цифру» відбуватиметься тільки в стандарті MPEG-4, Нацрада попросила провайдерів експерименту дати свої пропозиції щодо реорганізації мовлення і переходу на нові стандарти. У жовтні 2008 року «Ера-продакшн» запропонувала Нацраді оголосити на власній 41 ТВК у Києві (потужність передавача 1,3 кВт) конкурс на мовлення в стандарті високої чіткості (high definition, HD). 28 жовтня 2009 року Нацрада не визначила переможців HD через брак заявок і оголосила повторний конкурс.
Заяви на участь у конкурсі приймаються Національною радою з 01.02.2010 року за адресою: м. Київ, вул. Прорізна, 2, т. 278-73-04.
Граничний термін подачі заяв на видачу ліцензії – 02.03.2010 року.
Граничний термін підбиття підсумків конкурсу про визначення переможців і видачу ліцензії на мовлення – 02.05.2010 року.
«Телекритика»